Ćwiczenia służb mundurowych na leszczyńskim lotnisku!

Policjanci, strażacy i ratownicy medycznie wzięli udział w ćwiczenia służb ratunkowych na leszczyńskim lotnisku. Zakładały one kilka scenariuszy, w których służby podejmowały czynności, radząc sobie m.in. z katastrofą lotniczą lub bójką podczas imprezy masowej.

Kilkudziesięciu policjantów, strażaków i ratowników medycznych z leszczyńskich jednostek wzięło udział w ćwiczeniach służb ratunkowych zorganizowanych przez miejscowe lotnisko. Do działań przyłączyli się również policjanci z Wolsztyna, Rawicza i Gostynia. Takie ćwiczenia na lotnisku odbywają się co dwa lata i mają na celu skuteczne skoordynowanie służb ratunkowych w sytuacji zagrożenia i zminimalizowanie skutków występujących zagrożeń.

Ćwiczenia zakładały kilka scenariuszy, angażując wszystkie służby. Mundurowi pracowali na miejscu pożaru samochodu, niewielkiego samolotu kołującego na lotnisku oraz stoiska w strefie publiczności. Głównym zadaniem policjantów była interwencja na miejscu kolizji drogowej i bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia, podczas dojazdu na imprezę masową. Niebezpieczny napastnik zbiegł na pobliskie pola i należało go odszukać oraz zatrzymać. Czasowego zablokowania ruchu w rejonie lotnika wymagał także przejazd kolumny policyjnych samochodów.

Lotnisko w Lesznie jest gospodarzem wielu imprez masowych, w tym międzynarodowych, stąd potrzeba organizowania ćwiczeń ratunkowych w sytuacjach kryzowych. Sprawdzenie łączności, współpraca, sprawna koordynacja służb ratowniczych jest podstawą skuteczności działań.

źródło KMP Leszno