Czwartkowy wiatr wyrządził wiele szkód! Strażacy z terenu miasta i powiatu mieli dużo pracy!

W czwartek 21 października 2021 r. przez powiat leszczyński oraz miasto Leszno przetoczyła się fala silnego wiatru, czego skutkiem były poprzewracane i połamane drzewa oraz uszkodzone poszycia dachów budynków. W godzinach od 11:30 do 20:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie wpłynęło 56 zgłoszeń.

Większość zgłoszeń, bo aż 36 dotyczyła wywróconych, pochylonych czy złamanych drzew, które blokowały lub utrudniały przejazd na drogach publicznych, bądź stwarzały zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu.

Ponadto leszczyńscy strażacy 14 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z uszkodzeniem połaci dachu lub zerwaniem linii energetycznych. W wyniku powstałych zdarzeń nikt nie ucierpiał, natomiast uszkodzeniu uległo kilka samochodów osobowych linie energetyczne oraz pokrycia dachów. W działaniach udział brało 58 zastępów oraz 291 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lesznie (JRG) oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu leszczyńskiego i miasta Leszna.

Poza działaniami prowadzonymi w związku z silnymi podmuchami wiatru strażacy byli dysponowani do dwóch zdarzeń drogowych.

O pierwszym wypadku, do którego doszło na drodze technicznej przebiegającej wzdłuż drogi ekspresowej S5 w okolicy miejscowości Henrykowo, Dyżurny operacyjny powiatu został poinformowany o godz. 11:42. Na miejsce zostały skierowane zastępy z JRG Leszno, OSP Dąbcze i OSP Rydzyna. Pierwszy przybyły na miejsce zastęp zastał samochód osobowy marki Volkswagen Polo stojący poza jezdnią oraz 70-dziesięcio letniego kierującego, znajdującego się poza pojazdem. Zabezpieczono teren działań, poszkodowanemu udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Do drugiego zdarzenia doszło po godz. 14:00, na ul. Studziennej w Lesznie. Kierujący samochodem marki Volkswagen Touran uderzył w słup energetyczny i oddalił się z miejsca zdarzenia. Przybyły na miejsce zastęp zabezpieczył teren działań i rozpoczął poszukiwania poszkodowanego na pobliskim osiedlu. Odnaleziony kierujący został przekazany zespołowi ZRM. Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne zabezpieczyło zerwane linie i uszkodzony słup energetyczny. Straty oszacowano na wartość 20 tys. zł. 

Tekst: mł. kpt. Dominik Wels
Zdjęcia: KM PSP Leszno