Patrz w lusterka! Motocykle są wszędzie!

Zrobiło się ciepło, więc na drogi wyruszyli motocykliści potocznie przez społeczeństwo nazywani jako „dawcy organów”. Czy to prawidłowe określenie? Czy rzeczywiście motocykliści są tacy źli? A może inni uczestnicy ruchu są bardziej niebezpieczni? W miniony weekend swój sezon motocyklowy rozpoczęło wielu miłośników jednośladów. Niestety nie wszyscy wrócili do domu. W sąsiednim powiecie wolsztyńskim w niedzielne popołudnie doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym udział brał motocykl oraz samochód osobowy. Motocyklista został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie zmarł…

Jazda po drogach a przepisy!
Kiedy uczymy się „prawa o ruchu drogowym”? Niech tutaj w tym momencie każdy, kto posiada prawo jazdy na dowolną kategorię odpowie sobie na pytanie kiedy po raz ostatni zagłębił się w przepisach, czy taki moment w życiu tej osoby w ogóle nastał? Dam wam chwilę do zastanowienia….. I co? Prawda boli? W tej chwili wielu z was uświadomiło sobie, że nawet podczas kursu na prawko nie zajrzało do przepisów, a ograniczyło się jedynie do wykucia nieco ponad 2 tysięcy pytań by zdać egzamin. To w tym momencie kolejne pytanie, jak wy sobie radzicie na drogach w kryzysowych sytuacjach? No właśnie co bym zrobił gdyby… Niestety prawda jest taka, że większość kierowców jeździ na pamięć, wystarczy zmiana jednego znaku, a pokonując tę trasę codziennie, nawet tego nie zauważymy. Wystarczy wyjechać na skrzyżowanie al. Krasińskiego z ul. Marcinkowskiego, kto w godzinach szczytu pamięta, aby nie wjeżdżać na skrzyżowanie gdy nie jesteśmy pewni, że z niego zjedziemy? Ale o przepisach kiedy indziej, przejdźmy do tematu motocyklistów!

Motocyklista czyli zło konieczne na drogach!
Przez wielu kierowców samochodów osobowych czy też ciężarowych motocykliści są złem koniecznym. Nienawidzą ich za wszystko. Sam jeżdżąc motocyklem, nieraz spotkałem się z nieuprzejmością ze strony innych kierowców, bo jadę motocyklem, więc jestem ten zły. I od razu chciałbym zaznaczyć tutaj, że nie jeżdżę szybko, bo dla mnie nie to jest ważne, jeżdżę przepisowo. Tak! Właśnie to dla wielu może wydawać się dziwne, ale dla większości motocyklistów nie prędkość jest najważniejsza a możliwość odprężenia się po całym tygodniu pracy, możliwość spotkania się z innymi ludźmi, którzy czują to samo. Po prostu chodzi o czystą przyjemność. Ale dlaczego na drodze motocykliści są tymi złymi? Większość ludzi, którzy twierdzą, że motocyklista to dawca w życiu nie przejechała na motocyklu nawet 100 metrów. Już nie mówię tutaj o tym, żeby kierować motocyklem, ale chociażby usiąść jako pasażer.

Jak mogło dojść do wypadku?
Nie nam to oceniać. Z pewnością do podobnych zdarzeń dojdzie w tym roku jeszcze nieraz. Ustalono, że kierowca osobowego Forda rozpoczął manewr skręcania w lewo. W tym samym czasie motocykliści rozpoczęli manewr wyprzedzania. Przypomnijmy, że obowiązkiem każdego kierowcy przed rozpoczęciem manewru, skręcania jest upewnienie się, czy na pasie, przez który będzie przejeżdżał, nie ma innych uczestników ruchu. Jak było w tej sytuacji? To wyjaśni śledztwo. 

W tym miejscu pragniemy uczulić wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby wzajemnie się szanowali i myśleli przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru. Zrobiło się ciepło, motocyklistów będzie coraz więcej. Najważniejsze jest to, aby każdy, kto wyjedzie na drogę czy to samochodem, czy motocyklem wrócił do swych rodzin!