Ukraiński bohater zginął wysadzając most! Kiedyś mieszkał w Lesznie!

Cały świat żyje obecnie tym, co dzieje się za naszą granicą. Działania wojenne na terenie Ukrainy wstrząsnęły wszystkimi. Ogromne wsparcie płynie z naszych okolic do naszej słowiańskiej braci. Na Ukrainie nie brakuje bohaterów wojennych. Prezydent Wołodymyr Zełenski ramie w ramie z innymi walczy w obronie swojego miasta, swojego kraju. Jednym z bohaterów, o którym usłyszał cały świat Witalij Wołodymyrowycz Skakun, który w swoim życiu miał krótki rozdział w Lesznie.

Witalij urodził się 19 sierpnia 1996 roku w Brzeżanach na Ukrainie. Zmarł, poświęcając swoje życie 24 lutego 2022 roku w Geniczesku. Był żołnierzem, saperem 35 Brygady Piechoty Morskiej im. Michaiła Ostrogradkiego. Swoim bohaterskim czynem zapisał się na stałe na karach historii. Podczas działań wojennych w obwodzie chersońskim podłożył ładunki wybuchowe i oddając życie wysadził most nieopodal miasta Geniczesk. Jego czyn, który był szeroko komentowany przez ukraińskie i zagraniczne media, spowolnił nacisk wojsk rosyjskich i umożliwił ukraińskiej jednostce przeniesienie się i zorganizowanie obrony. 26 lutego 2022 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postanowił pośmiertnie przyznać mu tytuł Bohatera Ukrainy. Opisując czyn Skakuna, powiedział:

Postanowiłem pośmiertnie przyznać tytuł Bohatera Ukrainy Witalijowi Wołodymyrowyczowi Skakunowi, saperowi 35. Brygady Piechoty Morskiej. Kosztem własnego życia wysadził most. Chwała tym, którzy dziś bronią Ukrainy! Jesteście bohaterami.

Wspomnienia o bohaterze zamieścił na swoim profilu facebookowym Klub Motocyklowy Bikers Legion Leszno:

Przypominamy o ciągle trwających zbiórkach dla naszych sąsiadów.