Zawirowanie wokół szczepionek Johnson & Johnson

Kolejne złe wieści ze świata szczepionek. Tym razem chodzi o tak długo wyczekiwaną w Polsce szczepionkę firmy Johnson&Johnson. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że zaleca przerwać podawanie tego preparatu! Powód? To 6 przypadków zakrzepicy u kobiet w USA!

Przypomnijmy, że preparat tej firmy podawany jest jednorazowo. W naszym kraju szczepionka tej firmy ma być stosowana u osób o ograniczonej mobilności. Podawać ją w pierwszej kolejności będą mobilne zespoły szczepienne. Już jutro do Polski dotrzeć ma ponad 100 tysięcy dawek tej szczepionki.

Co to jest w ogóle ta zakrzepica?
Zakrzepica polega na połączeniu płytek krwi, erytrocytów i innych elementów obecnych w naszej krwi. Połączenie powoduje zakrzepice, następnie prowadzi do zatkania lub zmniejszenia średnicy żył. Występuje ona naturalnie w naszym organizmie i jest bardzo potrzebna np. do zatamowania wypływającej krwi z przeciętego palca. Niestety, zakrzepy powstają również w nieuszkodzonych naczyniach, wtedy mogą zatkać żyły lub płynąć z prądem krwi do serca, a następnie do tętnic w płucach. W najgorszych przypadkach może spowodować śmierć.

Zakrzepica to stan polegający na powstaniu zakrzepu w żyle. Zakrzepowe zapalenie żył dotyczy zazwyczaj kończyn dolnych, choć może występować także w innych rejonach układu żylnego. Podaje się, że u ok. 50% pacjentów choroba przebiega bezobjawowo.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) informuje, że bardzo szczegółowo analizuje zgłoszone przypadki zakrzepicy. Do czasu zakończenia procesu analizy agencja zaleca przerwę w podawaniu tego preparatu.

Na razie nie wiadomo jak odniesie się do tego nasze Ministerstwo Zdrowia.